Konkurs stypendialny – zbliża się termin nadsyłania prac!

Fundacja En Arche oferuje stypendium w wysokości 1200 zł miesięcznie dla studentów oraz 2500 zł miesięcznie dla doktorantów, które będzie wypłacane przez dziewięć kolejnych miesięcy rozpoczynając od października 2019 roku do czerwca 2020 roku.

Termin nadsyłania prac to 15 lipca.

Ze względu na zainteresowanie konkursem, możliwość uczestnictwa została rozszerzona na studentów i doktorantów filozofii.

Kandydaci proszeni są o przedstawienie eseju-odpowiedzi na pytanie: „Jakie wyzwania stawia teoria inteligentnego projektu standardowemu modelowi makroewolucji biologicznej (ewolucji neodarwinistycznej)?” Esej powinien uwzględniać amerykańską literaturę dotyczącą teorii IP, wybranych autorów m.in. takich jak S.C. Meyer, M. Behe, M. Denton, W. Dembski, J. Wells. Esej powinien mieścić się pomiędzy 20 a 30 tys. znaków ze spacjami.

Kandydaci do otrzymania stypendium są zobowiązani: (1) przedstawić esej oraz (2) przejść rozmowę kwalifikacyjną. Na podstawie eseju i rozmowy zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu. Osoby, które otrzymają stypendium będą zobowiązane do (3) złożenia dwóch pisemnych sprawozdań z rozwoju swoich zainteresowań w obrębie tematyki teorii inteligentnego projektu. Uczestnicy programu stypendialnego zostaną zgłoszeni do udziału w Summer Seminar on Intelligent Design organizowanym przez Discovery Institute w Seattle (USA), w lipcu 2020 roku.

Tu znajdziesz pełny opis, regulamin i kartę zgłoszenia: https://enarche.pl/konkurs-stypendialny

DZIEŃ MATKI -MY MAMY W BABICACH

25 maja w Domu Parafialnym “Arka” w Babicach pod Warszawą odbyło się spotkanie dla mam z okazji ich Święta. Spotkanie nosiło tytuł “My Mamy”. Organizatorami były: Inicjatywa “Rodzinne Świętowanie Niedzieli” i nasza Fundacja En Arche. Magda Grabowska z naszej Fundacji podzieliła się wykładem-refleksją pt. “Jestem mamą” (potrzebne były chusteczki do wycierania łez :-), potem dwie wspaniałe mamy Beata i Iza opowiedziały o swoim macierzyństwie. Beata mówiła o macierzyństwie adopcyjnym, Iza o macierzyństwie późnym i o stracie dziecka (znów potrzebne były chusteczki). Po przerwie, podczas której uczestniczki rozmawiały i raczyły się pysznościami przygotowanymi przez chętne, i oddane kobiety, obejrzałyśmy monodram pt: “O matko z córką”. Wykonała go Angelika Olszewska, młoda, świetnie się zapowiadająca aktorka i mama dwóch dziewczynek. Na koniec razem wielbiłyśmy Boga śpiewem i modliłyśmy się wstawienniczo za kobiety, które tego potrzebowały. To był dobry czas!

Magda Grabowska – “Jestem mamą”
Pyszności na poczęstunek
Angelika Olszewska – “O matko z córką!”
Wspólne wielbienie

Zadumane mamy

23 maja- spotkanie dla kobiet w Tczewie

W Tczewie kilka wspaniałych kobiet organizuje spontanicznie co kilka miesięcy spotkanie dla pań. Podczas tego spotkania można usłyszeć zachęcające przesłanie “dla ducha”, a dla ciała jest poczęstunek, drobne upominki, ciekawostki z zakresu pielęgnacji i “różne różności”, które kobiety tak bardzo lubią. Pomysłowość organizatorek jest wielka! Tym razem przesłanie “dla ducha” mówiła Magda Grabowska z naszej Fundacji. Podczas dwóch wykładów, których główną bohaterką była kobieta z Samarii, jedna z bohaterek Ewangelii św Jana, uczestniczki mogły skonfrontować się z blaskami i cieniami relacji z ludźmi w ich własnym życiu, zastanowić się nad tym, co naprawdę nurtuje ich serca i jak mogą uwielbić Boga w swoich życiowych zmaganiach i pomimo nich . Już myślimy o następnym wspólnym wydarzeniu dla kobiet w Tczewie. Za rok

WIELKANOC DLA POTRZEBUJĄCYCH

W Środę 17 marca odbyło się spotkanie Wielkanocne dla osób ubogich. Dzięki hojności darczyńców i pracy wolontariuszy na naszych stołach znalazły się świąteczne przysmaki i ciasta, a do paczek trafiły również słodycze i chemia. Zgodnie z naszymi założeniami najcenniejszy jest pokarm duchowy, jednak taka uroczysta oprawa spotkania pomogła odczuć świąteczny charakter Wielkiego Tygodnia. Był to miło spędzony czas, bez kłótni, podczas którego każdy czuł się równy drugiemu. Na koniec rozmawialiśmy o swoich planach na Niedzielę Wielkanocną. Prosimy o szczególną modlitwę za tych, którzy nie są pewni, gdzie i z kim ją spędzą.

PRZYGOTOWANIE DO ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY

Na spotkaniu dla osób ubogich w ramach duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozmawialiśmy o znaczeniu Paschy. Na przykładzie baranka próbowaliśmy wspólnie zrozumieć, co oznacza dla nas śmierć Chrystusa na krzyżu oraz Jego zmartwychwstanie. Kilku uczestników spotkania zaskoczyło nas szczegółową znajomością faktów biblijnych dotyczących wyjścia z Egiptu i żydowskich świąt. Jednak wspólnie zrozumieliśmy też, że to nie wiedza historyczna jest najważniejsza. Na pytanie, czy Izraelitów podczas ostatniej plagi zbawiała krew, którą pomalowali drzwi zgodnie z nakazem Pana, jeden z naszych podopiecznych odpowiedział cicho: “nie, to wiara ich zbawiała”.
Spotkanie zakończyliśmy dekorowaniem wydmuszek. Zarówno kobiety jak i mężczyźni chętnie podjęli się tego zadania. Gotowe jajka przystroiły salę.

Weekend Biblijny – Portrety kobiet w Biblii

Wyjątkowy weekend biblijny
• z wykładami Magdy Grabowskiej – szczęśliwej kobiety, żony, mamy, babci,
miłośniczki Słowa Bożego
• z czasem na spotkanie przy kawie z innymi wspaniałymi kobietami
• ze spacerem po Nałęczowie
• z ciuchowiskiem
• z czasem na spotkanie z samą sobą, a nade wszystko z Jezusem w Eucharystii i adoracji

Nałęczów „Jabłuszko”
7-9 czerwca 2019 r.
Wykłady
Magdy Grabowskie

PO REKOLEKCJACH DLA KOBIET W KONIAKOWIE 29-31 marca 2019

W dniach 29-31 marca w Koniakowie słynącym z przepięknych krajobrazów i koronek,  w ośrodku rekolekcyjnym Emaus, po raz kolejny spotkały się same kobiety.  W tym szczególnym kobiecym gronie kontynuowałyśmy rozpoczęty przed kilku laty cykl wykładów z serii “Portrety Kobiet Biblijnych”. Tym razem poznawałyśmy bezimienne kobiety Starego Testamentu. Spotkałyśmy kobiety mądre, dzielne, kochające, gościnne, opierające się na Bogu i pozostające w Jego opatrzności. Ich sylwetki były dla nas pretekstem do refleksji nad własnym życiem i relacją z Bogiem. Jak zwykle było sporo śmiechu i trochę łez. Poza słuchaniem wykładów razem wielbiłyśmy Boga, dzieliłyśmy się doświadczeniami ze swojego życia, zajadałyśmy się pysznymi ciastami (naszej własnej produkcji), zrobiłyśmy też bransoletki z perełek, by pamiętać, że  jesteśmy i mamy być “cenniejsze niż perły”.  Był też  czas na spacer po niezwykle pięknej okolicy, a pogoda temu  naprawdę  sprzyjała!  Cieszyła nas otwartość  i niezwykłe serce księdza Jacka Stańca odpowiedzialnego za Ośrodek Emaus. Służył nam posługą duszpasterską, sprawował Eucharystię i prowadził uwielbienie. A za rok zamierzamy się spotkać ponownie :-)   

PO REKOLEKCJACH DLA RODZICÓW W KONIAKOWIE 22-24 marca 2019W dniach 22-24 marca w Koniakowie w ośrodku rekolekcyjnym Emaus odbyły się rekolekcje dla rodziców prowadzone przez Magdę i Wiesława Grabowskich. Rodzice mieli okazję zastanowić się nad strategią wychowywania swoich dzieci w kontekście wskazań płynących ze Słowa Bożego. Po konferencji w króciutkich ankietach napisali:”Jestem Panu Bogu bardzo wdzięczny, że mogłem wziąć udział w tej konferencji. Jest dla mnie bardzo wartościowa i więcej rodziców powinno ją usłyszeć.” M. 31-40; “Podczas konferencji umocniłam się w metodach, które z mężem stosujemy i dowiedziałam się o wielu nowych rzeczach, np. Że dziecko moje należy do Pana, a do tej pory myślałam o ni jak o własności “K 31-40 “Konferencja poruszała tematy ważne dla mnie.Uświadomiła mi jak ważna jest dyscyplina, konsekwencja i czułość w jednym.”K 31-40 “Uświadomiłem sobie jak mało wiem o wychowaniu dzieci” M. 41-50 “Pokazała mi jakie błędy popełniałem dotychczas i jakich nie powinienem popełniać” M. 20-25 “Była ciekawa, spójna i dająca chrześcijański-Boży obraz człowieka”K 31-40 “Otworzyła mi oczy na pewne sprawy. Super prowadzący, super forma przekazywania wiadomości” K31-40 “Pokazała mi co muszę zmienić, by zapewnić dzieciom dobre życie, na jakim etapie jestem i jakie są moje dzieci”K 20-25.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

PO WIECZORZE DLA KOBIET

16 marca w Domu Parafialnym Arka w Babicach pod Warszawą około siedemdziesiąt kobiet w różnym wieku spotkało się na Wieczorze dla Kobiet. Podczas dwóch wykładów Magdy Grabowskiej zastanawiałyśmy się nas “Sekretem szczęścia, sukcesu i spełnienia kobiety” w oparciu o postać Dzielnej Niewiasty, bohaterki 31 rozdziału Biblijnej Księgi Przysłów. Kilka (a może nawet kilkanaście) pań podjęło decyzję zaufania Panu Jezusowi, jako osobistemu Zbawicielowi. Następnie trzy wspaniałe kobiety – Ewa M, Marzena C. i Wiola D. podzieliły się swoim doświadczeniem życia z Bogiem. Wspólnie też wielbiłyśmy Boga śpiewając pieśni chwały. Po pysznej i obfitej kolacji przygotowanej przez organizatorki wysłuchałyśmy Julity F, która wprowadziła nas w sekrety pielęgnacji cery i wykonywania makijażu. Na koniec trzy studentki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie wykonały dla nas kilka utworów muzycznych. Nad całością spotkania czuwała niesamowita Kasia Sz. z inicjatywy Rodzinne Świętowanie Niedzieli z Babic. To był naprawdę dobry czas kobiecej wspólnoty, zachęty i poznawania Boga w Jego Słowie. Uczestniczki nie mogą doczekać się następnych spotkań.

KURS DLA ZAKOCHANYCH ZAKOŃCZONY

21 lutego zakończona została tegoroczna edycja Kursu dla Zakochanych, prowadzonego przez Magdalenę i Wiesława Grabowskich z naszej Fundacji w parafii św. Jakuba w Warszawie przy placu Narutowicza. Kurs ten obejmuje 16 niemal dwugodzinnych cotygodniowych spotkań przeplatanych randkami w parach. Rokrocznie rozpoczyna się on w październiku, a kończy przed okresem Wielkiej Nocy. Tym razem była to już chyba dziewiętnasta edycja tego kursu, a ciągle jest wielu chętnych do uczestniczenia w nim. A nawet tych chętnych przybywa! W ciągu ostatnich dwóch lat zapisy na kurs zostały ograniczone do około 200 osób, bo tyle tylko mieści sala św Faustyny, w której odbywa się kurs. W tej edycji zapisanych zostało 206 osób czyli 103 pary. Oczywiście w trakcie kursu jakaś część par się rozstaje i nie – ale lepiej wcześniej niż później :-). Pozostali otrzymują zaświadczenia uprawiające ich do zawarcia związku sakramentalnego małżeńskiego. Opiekunem duchowym całego przedsięwzięcia jest Ksiądz Roman Trzciński.

SONY DSC

Jest naszą wielką radością, że co raz więcej osób uczestniczy w kursie drogą internetową, odsłuchując wykładów zamieszczonych na stronie www.kurs-dla-zakochanych.waw.pl. Na tej stronie zamieszczone są też bieżące informacje o kursie i opinie uczestników. Zapraszamy na przyszły rok!