Wspomnienia z Wczasów z Biblią 2019

I już po Wczasach z Biblią. Wszyscy wrócili cali, zdrowi i szczęśliwi. Pogoda nam dopisywała. Okolica piękna. Super wykłady z Listu do Hebrajczyków. Dużo wspólnej zabawy. Mnóstwo wycieczek m.in. całodniowa wyprawa do Lwowa. Uczestniczyło 114 osób. Dzięki temu ośrodek cały należał do nas.

Poniżej kilka wspomnieniowych zdjęć i filmik. Filmik obejrzyjcie koniecznie!

Urodziny jednej z uczestniczek
Spartakiada
Spartakiada
Spartakiada
Podczas wykładu
Prowadzący wielbienie
Wycieczka do Lwowa
Na cmentarzu Łyczakowskim
Widok zalewu w Krasnobrodzie

Prezentacja Serii Inteligenty Projekt na XIII Warsztatach Filozofii Przyrody

Mamy zaszczyt ogłosić, że na XIII Warsztatach Filozofii Przyrody – Ciążeń 2019 organizowanych przez Sekcję Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, dr Grzegorz Malec oraz dr Dariusz Sagan przedstawią powstającą obecnie serię wydawniczą Seria Inteligentny Projekt (SIP – w przygotowaniu).

Zgodnie z abstraktem: “Przedmiotem wystąpienia będzie przedstawienie nowej inicjatywy na polskim rynku wydawniczym, która będzie się ukazywała w ramach Serii Inteligentny Projekt. Rzeczona seria ukaże się nakładem wydawnictwa Fundacji En Arche. Fundacja ma zamiar wydać głównie tłumaczenia książek zagranicznych autorów (m.in. The Privileged Planet, The Edge of Evolution, czy Evolution: A Theory in Crisis), a także ponowić wydania tytułów już przetłumaczonych (m.in. Sąd nad Darwinem, Ikony ewolucji czy Czarna skrzynka Darwina). Oczywiście mile widziane będę również prace polskich autorów, których problematyka będzie zgodna z profilem serii. Jeden z najbardziej znanych filozofów nauki, a na pewno najbardziej kontrowersyjny, P.K. Feyerabend napisał w swojej autobiografii, że nauka powinna być „kolażem, nie systemem”. Zgodnie z takim podejściem, Fundacja nie zamyka się również na teksty polemiczne względem teorii IP. Dlatego pod uwagę bierze się również wydanie publikacji zbiorowej, w której zostaną przedstawione teksty przychylne, jak również krytyczne wobec teorii IP. W czasie wystąpienia zostanie także omówiona nowa strona internetowa, której przedmiotem będzie rzeczona teoria, a także zagadnienia istotne dla problematyki pochodzenia i rozwoju życia na Ziemi.”

Wśród wielu interesujących wystąpień znajdzie się również wykład prof. dr hab. Kaziemierza Jodkowskiego pt. “Wyspecyfikowana złożoność jako podstawa wniosku o projekcie”, w którym doskonalone będzie rozumienie wyspecyfikowanej złożoności. Natomiast w wystąpieniu dr hab. Wojciecha Grygiela pt. “Dlaczego wyewoluowaliśmy jako “inteligentni designersi”?”, przedstawiona zostanie argumentacja, że przekonanie o istnieniu inteligentnego projektu we Wszechświecie i jego nadprzyrodzonego autorstwa jest uwarunkowane ewolucyjnie.

Czekamy na owocne dyskusje i wnioski z wystąpień!

REKOLEKCJE DLA KOBIET W NAŁĘCZOWIE 7-9 CZERWCA 2019

To było już siódme spotkanie dla kobiet w Nałęczowie. Tym razem przedmiotem naszych rozważań były kobiety, bohaterki Ewangelii, te które miały niesamowity przywilej osobistego spotkania Mistrza z Nazaretu. Mówiłyśmy o Jego Matce, o Samarytance, o Syrofenicjance, o Kobiecie chorej na krwotok, o przyłapanej na cudzołóstwie, o Mari i Marcie z Betanii i o Marii Magdalenie. Na te ich historii zastanawiałyśmy się nad naszym życiem, relacjami i tą najważniejsza relacją – z Panem Jezusem. Jak zwykle były łzy, była radość, były głębokie rozmowy i miłe pogaduszki. Był spacer po pięknym Nałęczowie i wymiana ubrań. Niektóre z kobiet przyjechały z ciężkimi , poranionymi sercami, a wyjechały promieniejąc radością, jaką daje spotkanie żywego Boga. I kochających Go kobiet….

Jedna z uczestniczek napisała ” …. jeszcze raz chciałam podziękować za czas w Nałęczowie, za dary jakie tam otrzymałam, za to, że dzięki spotkanym tam Kobietom i treściom przekazanym przez Ciebie, inaczej patrzę na moje życie, na to co radosne i to co trudne.Tak, tam odnalazłam schowane prezenty, którymi zostałam obdarowana przez Boga, a które zakopałam gdzieś głęboko i pozwoliłam im pokryć się kurzem. Ale już teraz korzystam z nich, cieszę się, rozsiewam Radość wokół i żyję, na nowo żyję, każdego dnia dziękując za to co mam i z nadzieją i ufnością patrząc w przyszłość.
Chwała Panu!
Serdecznie pozdrawiam, D. “

Początek – dlaczego i po co przyjechałaś?
Spotkanie wykładowe
Spotkanie wykładowe
Rozmowy w grupkach dzielenia
Grupka dzielenia
“Ciuszkobranie”
ciuszki, ciuszki,ciuszki …. 🙂

DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!

Konkurs stypendialny – przedłużenie terminu nadsyłania prac

Fundacja En Arche oferuje stypendium w wysokości 1200 zł miesięcznie dla studentów oraz 2500 zł miesięcznie dla doktorantów, które będzie wypłacane przez dziewięć kolejnych miesięcy rozpoczynając od października 2019 roku do czerwca 2020 roku.

Nowy termin nadsyłania prac to 31 sierpnia.

Ze względu na zainteresowanie konkursem, możliwość uczestnictwa została rozszerzona na studentów i doktorantów filozofii.

Kandydaci proszeni są o przedstawienie eseju-odpowiedzi na pytanie: „Jakie wyzwania stawia teoria inteligentnego projektu standardowemu modelowi makroewolucji biologicznej (ewolucji neodarwinistycznej)?” Esej powinien uwzględniać amerykańską literaturę dotyczącą teorii IP, wybranych autorów m.in. takich jak S.C. Meyer, M. Behe, M. Denton, W. Dembski, J. Wells. Esej powinien mieścić się pomiędzy 20 a 30 tys. znaków ze spacjami.

Kandydaci do otrzymania stypendium są zobowiązani: (1) przedstawić esej oraz (2) przejść rozmowę kwalifikacyjną. Na podstawie eseju i rozmowy zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu. Osoby, które otrzymają stypendium będą zobowiązane do (3) złożenia dwóch pisemnych sprawozdań z rozwoju swoich zainteresowań w obrębie tematyki teorii inteligentnego projektu. Uczestnicy programu stypendialnego zostaną zgłoszeni do udziału w Summer Seminar on Intelligent Design organizowanym przez Discovery Institute w Seattle (USA), w lipcu 2020 roku.

Tu znajdziesz pełny opis, regulamin i kartę zgłoszenia: https://enarche.pl/konkurs-stypendialny

DZIEŃ MATKI -MY MAMY W BABICACH

25 maja w Domu Parafialnym “Arka” w Babicach pod Warszawą odbyło się spotkanie dla mam z okazji ich Święta. Spotkanie nosiło tytuł “My Mamy”. Organizatorami były: Inicjatywa “Rodzinne Świętowanie Niedzieli” i nasza Fundacja En Arche. Magda Grabowska z naszej Fundacji podzieliła się wykładem-refleksją pt. “Jestem mamą” (potrzebne były chusteczki do wycierania łez :-), potem dwie wspaniałe mamy Beata i Iza opowiedziały o swoim macierzyństwie. Beata mówiła o macierzyństwie adopcyjnym, Iza o macierzyństwie późnym i o stracie dziecka (znów potrzebne były chusteczki). Po przerwie, podczas której uczestniczki rozmawiały i raczyły się pysznościami przygotowanymi przez chętne, i oddane kobiety, obejrzałyśmy monodram pt: “O matko z córką”. Wykonała go Angelika Olszewska, młoda, świetnie się zapowiadająca aktorka i mama dwóch dziewczynek. Na koniec razem wielbiłyśmy Boga śpiewem i modliłyśmy się wstawienniczo za kobiety, które tego potrzebowały. To był dobry czas!

Magda Grabowska – “Jestem mamą”
Pyszności na poczęstunek
Angelika Olszewska – “O matko z córką!”
Wspólne wielbienie

Zadumane mamy

23 maja- spotkanie dla kobiet w Tczewie

W Tczewie kilka wspaniałych kobiet organizuje spontanicznie co kilka miesięcy spotkanie dla pań. Podczas tego spotkania można usłyszeć zachęcające przesłanie “dla ducha”, a dla ciała jest poczęstunek, drobne upominki, ciekawostki z zakresu pielęgnacji i “różne różności”, które kobiety tak bardzo lubią. Pomysłowość organizatorek jest wielka! Tym razem przesłanie “dla ducha” mówiła Magda Grabowska z naszej Fundacji. Podczas dwóch wykładów, których główną bohaterką była kobieta z Samarii, jedna z bohaterek Ewangelii św Jana, uczestniczki mogły skonfrontować się z blaskami i cieniami relacji z ludźmi w ich własnym życiu, zastanowić się nad tym, co naprawdę nurtuje ich serca i jak mogą uwielbić Boga w swoich życiowych zmaganiach i pomimo nich . Już myślimy o następnym wspólnym wydarzeniu dla kobiet w Tczewie. Za rok

WIELKANOC DLA POTRZEBUJĄCYCH

W Środę 17 marca odbyło się spotkanie Wielkanocne dla osób ubogich. Dzięki hojności darczyńców i pracy wolontariuszy na naszych stołach znalazły się świąteczne przysmaki i ciasta, a do paczek trafiły również słodycze i chemia. Zgodnie z naszymi założeniami najcenniejszy jest pokarm duchowy, jednak taka uroczysta oprawa spotkania pomogła odczuć świąteczny charakter Wielkiego Tygodnia. Był to miło spędzony czas, bez kłótni, podczas którego każdy czuł się równy drugiemu. Na koniec rozmawialiśmy o swoich planach na Niedzielę Wielkanocną. Prosimy o szczególną modlitwę za tych, którzy nie są pewni, gdzie i z kim ją spędzą.

PRZYGOTOWANIE DO ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY

Na spotkaniu dla osób ubogich w ramach duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozmawialiśmy o znaczeniu Paschy. Na przykładzie baranka próbowaliśmy wspólnie zrozumieć, co oznacza dla nas śmierć Chrystusa na krzyżu oraz Jego zmartwychwstanie. Kilku uczestników spotkania zaskoczyło nas szczegółową znajomością faktów biblijnych dotyczących wyjścia z Egiptu i żydowskich świąt. Jednak wspólnie zrozumieliśmy też, że to nie wiedza historyczna jest najważniejsza. Na pytanie, czy Izraelitów podczas ostatniej plagi zbawiała krew, którą pomalowali drzwi zgodnie z nakazem Pana, jeden z naszych podopiecznych odpowiedział cicho: “nie, to wiara ich zbawiała”.
Spotkanie zakończyliśmy dekorowaniem wydmuszek. Zarówno kobiety jak i mężczyźni chętnie podjęli się tego zadania. Gotowe jajka przystroiły salę.

Weekend Biblijny – Portrety kobiet w Biblii

Wyjątkowy weekend biblijny
• z wykładami Magdy Grabowskiej – szczęśliwej kobiety, żony, mamy, babci,
miłośniczki Słowa Bożego
• z czasem na spotkanie przy kawie z innymi wspaniałymi kobietami
• ze spacerem po Nałęczowie
• z ciuchowiskiem
• z czasem na spotkanie z samą sobą, a nade wszystko z Jezusem w Eucharystii i adoracji

Nałęczów „Jabłuszko”
7-9 czerwca 2019 r.
Wykłady
Magdy Grabowskie

PO REKOLEKCJACH DLA KOBIET W KONIAKOWIE 29-31 marca 2019

W dniach 29-31 marca w Koniakowie słynącym z przepięknych krajobrazów i koronek,  w ośrodku rekolekcyjnym Emaus, po raz kolejny spotkały się same kobiety.  W tym szczególnym kobiecym gronie kontynuowałyśmy rozpoczęty przed kilku laty cykl wykładów z serii “Portrety Kobiet Biblijnych”. Tym razem poznawałyśmy bezimienne kobiety Starego Testamentu. Spotkałyśmy kobiety mądre, dzielne, kochające, gościnne, opierające się na Bogu i pozostające w Jego opatrzności. Ich sylwetki były dla nas pretekstem do refleksji nad własnym życiem i relacją z Bogiem. Jak zwykle było sporo śmiechu i trochę łez. Poza słuchaniem wykładów razem wielbiłyśmy Boga, dzieliłyśmy się doświadczeniami ze swojego życia, zajadałyśmy się pysznymi ciastami (naszej własnej produkcji), zrobiłyśmy też bransoletki z perełek, by pamiętać, że  jesteśmy i mamy być “cenniejsze niż perły”.  Był też  czas na spacer po niezwykle pięknej okolicy, a pogoda temu  naprawdę  sprzyjała!  Cieszyła nas otwartość  i niezwykłe serce księdza Jacka Stańca odpowiedzialnego za Ośrodek Emaus. Służył nam posługą duszpasterską, sprawował Eucharystię i prowadził uwielbienie. A za rok zamierzamy się spotkać ponownie :-)