• 4 maja 2023

Debata naukowa: inteligentny projekt w przyrodzie – iluzja czy rzeczywistość?

Debata naukowa: inteligentny projekt w przyrodzie – iluzja czy rzeczywistość?

Debata naukowa: inteligentny projekt w przyrodzie – iluzja czy rzeczywistość? 1024 536 Fundacja En Arche

Zapraszamy na niezwykłą debatę zorganizowaną przez Fundację En Arche, w czasie której światowej sławy uczeni podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czy inteligentny projekt w przyrodzie jest iluzją czy rzeczywistością? W debacie wezmą udział filozof biologii Michael Ruse, mikropaleontolog Małgorzata Moczydłowska-Vidal, biochemik Michael J. Behe i biolog ewolucyjny Richard Sternberg.

Inteligentny projekt w przyrodzie: iluzja czy rzeczywistość? Odpowiedź na to pytanie od dawna intryguje uczonych. W roku 1859 ukazała się książka Karola „Darwina O powstawaniu gatunków”, której treść wskazuje, że cały świat przyrody ożywionej jest wynikiem działania czysto naturalistycznego procesu ewolucji napędzanej przez dobór naturalny, który działa na podstawie przypadkowej zmienności. Opinia Darwina, zgodnie z którą projekt w przyrodzie jest tylko pozorny, nadal jest powszechna w nauce. Znany ewolucjonista i popularyzator darwinizmu Richard Dawkins napisał w książce „Ślepy zegarmistrz”, że „biologia zajmuje się obiektami złożonymi, tworzącymi wrażenie celowego zamysłu”.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia jedynie z wrażeniem celowego zamysłu struktur przyrodniczych? Wśród uczonych coraz częściej pojawiają się opinie, że projekt w przyrodzie nie jest pozorny, lecz jest to naukowo wykrywalna cecha struktur przyrodniczych. Tego rodzaju opinie głoszą zwolennicy teorii inteligentnego projektu. Zgodnie z tym ujęciem mamy do dyspozycji pewne kryteria, które pozwalają rozstrzygnąć, czy dana struktura powstała przypadkowo, czy też jest efektem projektu. Teoretycy projektu podkreślają, że praktyka rozpoznawania projektu jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach nauki (np. w archeologii) i jeżeli odnosi ona tam sukcesy, to dlaczego nie podjąć próby naukowego wykrycia projektu w przyrodzie?

Debata odbędzie się 2 czerwca 2023 roku o godzinie 18.00 w hotelu DoubleTree by Hilton (ul. Dąbska 5, Kraków)

Serdecznie zapraszamy!

Udział jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Więcej informacji o wydarzeniu/zapisach znajdą Państwo na stronie: www.debata.enarche.pl