• 23 maja 2024

Panel naukowy Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój

Panel naukowy Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój

Panel naukowy Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój 1024 536 Fundacja En Arche

Zapraszamy na panel dyskusyjny, w czasie którego amerykańscy uczeni odpowiedzą na słynne pytanie towarzyszące ludziom od wieków: jak powstało i jak rozwijało się życie?

Zgodnie z powszechnie obowiązującym poglądem pierwsze życie powstało około cztery miliardy lat temu w mieszaninie podstawowych związków chemicznych (w tym kontekście mówi się o zupie prebiotycznej), które na skutek różnych czynników środowiskowych dały początek pierwszym cegiełkom życia – aminokwasom. Następnie czysto przyrodnicze procesy – głównie losowe mutacje i dobór naturalny – doprowadziły do wzrostu złożoności życia, a kolejne jego formy nieustannie były poddawane presji środowiskowej. W ten sposób miał powstać bogaty krajobraz życia, w tym my – ludzie. 

Jest to pogląd powszechnie obowiązujący, ale czy współczesne nauki przyrodnicze go potwierdzają? Właśnie na to pytanie odpowiedzą Douglas Axe – amerykański biolog molekularny, który prowadzi badania nad pochodzeniem białek i układów białkowych; i Brian Miller – amerykański fizyk i badacz pochodzenia życia. 

W czasie tego spotkania dowiemy się także, czy teoria zupy prebiotycznej jest współcześnie wiarygodna? Czy nawet najprostsze związki organiczne mogę powstać ze związków nieorganicznych? Czym są białka i dlaczego pełnią tak ważną rolę biologiczną? Czym jest fałdowanie białek? Czy czysto naturalistyczne procesy, jak dobór naturalny, mogą prowadzić do wzrostu złożoności i powstania nowych form życia? Czy struktury biologiczne w jakiś sposób przypominają wytwory inżynierii człowieka? 

Nasi goście przedstawią również obecny stan wiedzy biologicznej na temat pochodzenia i rozwoju życia, a tym samym odpowiedzą na pytanie, czy stoimy u progu rewolucji w naukach biologicznych? 

Zapraszamy na panel naukowy „Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój”. Prowadzącym spotkanie będzie włoski dziennikarz Marco Respinti – członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, autor, redaktor, tłumacz. 

Konferencja odbędzie się 3 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w Hotelu DoubleTree by Hilton, ul.Dąbska 5, , Kraków.

Serdecznie zapraszamy!

Udział jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Więcej informacji o wydarzeniu/zapisach znajdą Państwo na stronie: www.czymjestzycie.enarche.pl