Konferencje i debaty

Konferencja „Kosmos, życie, inteligencja, informacja”

- jako współorganizator

Opis wydarzenia:

Dnia 26 października 2024 roku w malowniczej Wenecji, w historycznych murach Ateneo Veneto, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Było to wydarzenie pierwsze w swoim rodzaju, możliwe dzięki współpracy europejskich organizacji i instytutów naukowo-badawczych zajmujących się zagadnieniami pochodzenia i rozwoju życia.

Organizatorami konferencji była Fundacja En Arche, a także CIID – Centro Italiano Intelligent Design, przy współpracy z Zentrum für BioKomplexität & NaturTeleologie (Austria), BioCosmos (Norwegia), Centre for Intelligent Design UK (Wielka Brytania) oraz Center for Science & Culture (USA).

Podczas konferencji prelekcje wygłosili wybitni naukowcy reprezentujący różne instytucje naukowo-badawcze na całym świecie: Carlo Alberto Cossano (Włochy), Alfred Krabbe (Niemcy), Ferdinando Catalano (Włochy), Alessandro Giorgetti (Włochy), Günter Bechly (Niemcy), Steinar Thorvaldsen (Norwegia), Stanisław Karpiński (Polska), David Galloway (Wielka Brytania), Casey Luskin (USA).

Zwieńczeniem całego dnia intensywnych obrad była pasjonująca debata na temat możliwości pogodzenia teorii ewolucji z teorią inteligentnego projektu. Uczestnikami debaty byli Casey Luskin (USA) i Erkki Vesa Rope Kojonen (Finlandia).

Współorganizator:

CIID – Centro Italiano Intelligent Design, przy współpracy z Zentrum für BioKomplexität & NaturTeleologie (Austria), BioCosmos (Norwegia), Centre for Intelligent Design UK (Wielka Brytania) oraz Center for Science & Culture (USA)

Debata: „Teoria ewolucji a teoria inteligentnego projektu. Spór o przekraczanie granic nauki”

- jako współorganizator

Prelegenci: prof. Krzysztof J. Kilian, prof. Wojciech Sady

Opis wydarzenia:

Debata odbyła się podczas XVII Warsztatów Filozofii Przyrody, których organizatorami byli Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Fundacja En Arche. „Nie sposób dziś zrezygnować z teorii ewolucji jako zasadniczej części twardego rdzenia programów badawczych współczesnej biologii” – prof. Wojciech Sady „Granice, o jakich mowa w tym sporze, zostały już dawno przekroczone” – prof. Krzysztof J. Kilian Spór między darwinowskim ewolucjonizmem a teorią inteligentnego projektu trwa od dawna. Przedstawiciele obu stron argumentują, że ich stanowiska mają empiryczne podstawy i dlatego w kontekście tego sporu często twierdzą, że podążają za faktami – dokądkolwiek one prowadzą. Takie ujęcie sprawy wskazuje, że podstawa polemiki ma charakter empiryczny i to świadectwa empiryczne decydują, która strona ma rację. Istnieje jednakże inne podejście, w ramach którego twierdzi się, że spór darwinowskiego ewolucjonizm z teorią inteligentnego projektu odbywa się na płaszczyźnie filozoficznej i dotyczy sposobu funkcjonowania nauki: jeżeli nauka powinna stosować wyłącznie wyjaśnienia czysto naturalistyczne, to z definicji – i tylko z definicji – nie ma w niej miejsca dla teorii inteligentnego projektu, jeżeli jednak w nauce dopuścimy wyjaśniania do przyczyn sztucznych, to wówczas poszerzamy zakres wyjaśnień i twierdzenia teoretyków projektu mogą być uznane za naukowe. Jak więc wygląda współczesna nauka? Czy uczeni poszukują jedynie wyjaśnień naturalistycznych? A jeżeli tak, to czy na przykład badania archeologiczne polegające na poszukiwaniu artefaktów to wciąż nauka? Czy w biologii powinno się dopuścić poszukiwania projektu? Czy darwinowska teoria ewolucji jest jedynym naukowym wyjaśnieniem różnorodności życia na Ziemi? O tych i innych kwestiach debatują prof. Krzysztof J. Kilian i prof. Wojciech Sady. Debatę prowadził prof. Piotr Bylica.

Współorganizator:

Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

Materiały:

Panel naukowy: „Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój”

Prelegenci: prof. Douglas Axe, dr Brian Miller

Opis wydarzenia:

Panel naukowy „Czym jest życie? Pochodzenie i rozwój” odbył się w Krakowie 3 czerwca 2024 r. Prelegentami byli: Douglas Axe –amerykański biolog molekularny – oraz Brian Miller – amerykański fizyk i badacz pochodzenia życia. Spotkanie prowadzi włoski dziennikarz Marco Respinti – członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, autor, redaktor, tłumacz. Nasi goście przedstawili obecny stan wiedzy biologicznej na temat pochodzenia i rozwoju życia, a tym samym postarali się odpowiedzieć na pytanie, czy stoimy u progu rewolucji w naukach biologicznych? *** Strona wydarzenia: czymjestzycie.enarche.pl Zgodnie z powszechnie obowiązującym poglądem pierwsze życie powstało około cztery miliardy lat temu w mieszaninie podstawowych związków chemicznych (w tym kontekście mówi się o zupie prebiotycznej), które na skutek różnych czynników środowiskowych dały początek pierwszym cegiełkom życia – aminokwasom. Następnie czysto przyrodnicze procesy – głównie losowe mutacje i dobór naturalny – doprowadziły do wzrostu złożoności życia, a kolejne jego formy nieustannie były poddawane presji środowiskowej. W ten sposób miał powstać bogaty krajobraz życia, w tym my – ludzie. Jest to pogląd powszechnie obowiązujący, ale czy współczesne nauki przyrodnicze go potwierdzają? Właśnie na to pytanie odpowiedzą Douglas Axe – amerykański biolog molekularny, który prowadzi badania nad pochodzeniem białek i układów białkowych; i Brian Miller – amerykański fizyk i badacz pochodzenia życia. W czasie tego spotkania dowiemy się także, czy teoria zupy prebiotycznej jest współcześnie wiarygodna? Czy nawet najprostsze związki organiczne mogę powstać ze związków nieorganicznych? Czym są białka i dlaczego pełnią tak ważną rolę biologiczną? Czym jest fałdowanie białek? Czy czysto naturalistyczne procesy, jak dobór naturalny, mogą prowadzić do wzrostu złożoności i powstania nowych form życia? Czy struktury biologiczne w jakiś sposób przypominają wytwory inżynierii człowieka?

Partnerzy:

Czasopismo „Filozoficzne Aspekty Genezy”

Konferencja: Brain – Human – Development

- jako partner

Opis wydarzenia:

Międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe „BIOSFERA”

Organizator:

Studenckie Koło Naukowe „BIOSFERA”

Debata: „Czy teoria ewolucji znajduje się w kryzysie?”

Prelegenci: prof. Mariusz Kasprzak, dr Michael Denton

Opis wydarzenia:

Ludzie od zawsze zastanawiali się nad pochodzeniem różnorodności życia. Powszechnie uważa się, że pierwsze naukowe wyjaśnienie tej kwestii zaproponował Karol Darwin na stronach książki O powstawaniu gatunków. Jego zdaniem cały świat przyrody ożywionej jest wynikiem działania czysto naturalistycznego procesu ewolucji, która drogą doboru naturalnego działa na podstawie przypadkowej zmienności. Teoria ta trafiła na podatny grunt, o czym świadczą słowa Thomasa H. Huxleya, który po zapoznaniu się z ideą Darwina z aprobatą stwierdził: „Jakże głupi byliśmy, że wcześniej sami na to nie wpadliśmy!”.

Od momentu publikacji O powstawaniu gatunków teoria ewolucji przeszła znaczące zmiany – do tego stopnia, że obecnie nie mówi się już o darwinizmie, lecz o neodarwinizmie. Jej zasadnicze przesłanie pozostało jednak niezmienione i wielu biologów podpisałoby się pod słowami Isaaca Asimova, który napisał, że „być może żadna teoria nie jest lepiej zbadana, solidniej przeegzaminowana, krytyczniej przeanalizowana i powszechniej akceptowana niż teoria ewolucji”. Opinia Asimova nie należy do odosobnionych. W podobnym tonie wyraził się również Richard Dawkins, najbardziej obecnie znany zwolennik darwinowskiego ewolucjonizmu, który oznajmił, że „teoria Darwina jest teraz poparta przez wszelkie dostępne ważne świadectwa, a w jej prawdziwość nie powątpiewa jakikolwiek poważny współczesny biolog”.

Czy rzeczywiście współczesna teoria ewolucja stoi na tak niezachwianych naukowych podstawach, jak twierdzą Asimov i Dawkins, czy może jest wręcz przeciwnie i teoria ta znajduje się w kryzysie? Czy środowisko naukowe powinno otworzyć się na nowe rozwiązania i hipotezy? Na te pytania postaramy się uzyskać odpowiedź w trakcie debaty.

Partnerzy:

Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Uniwersytet Zielonogórski, Gazeta Lubuska, czasopismo „Filozoficzne Aspekty Genezy”

Debata: „Inteligentny projekt w przyrodzie. Iluzja czy rzeczywistość?”

Prelegenci: prof. Michael Ruse, prof. Małgorzata Moczydłowska-Vidal, prof. Michael Behe, dr Richard Sternberg

Opis wydarzenia:

Rejestracja na kolejną debatę “Czy teoria ewolucji znajduje się w kryzysie?” pod adresem: https://debataewolucja.enarche.pl/ Inteligentny projekt w przyrodzie: iluzja czy rzeczywistość? Debata odbyła się w Krakowie 2 czerwca 2023 r. Prof. Michael J. Behe ​​i dr Richard Sternberg przekonywali, że inteligentny projekt w przyrodzie jest rzeczywistością, zaś prof. Michael Ruse i prof. Małgorzata Moczydłowska-Vidal bronili poglądu, że jest to iluzja. Więcej informacji o wydarzeniu i prelegentach można znaleźć na stronie https://debata.enarche.pl Inteligentny projekt w przyrodzie: iluzja czy rzeczywistość? Odpowiedź na to pytanie od dawna intryguje uczonych. W roku 1859 ukazała się książka Karola Darwina O powstawaniu gatunków, której treść wskazuje, że cały świat przyrody ożywionej jest wynikiem działania czysto naturalistycznego procesu ewolucji napędzanej przez dobór naturalny, który działa na podstawie przypadkowej zmienności. Opinia Darwina, zgodnie z którą projekt w przyrodzie jest tylko pozorny, nadal jest powszechna w nauce. Znany ewolucjonista i popularyzator darwinizmu Richard Dawkins napisał w książce Ślepy zegarmistrz, że „biologia zajmuje się obiektami złożonymi, tworzącymi wrażenie celowego zamysłu”. Czy rzeczywiście mamy do czynienia jedynie z wrażeniem celowego zamysłu struktur przyrodniczych? Wśród uczonych coraz częściej pojawiają się opinie, że projekt w przyrodzie nie jest pozorny, lecz jest to naukowo wykrywalna cecha struktur przyrodniczych. Tego rodzaju opinie głoszą zwolennicy teorii inteligentnego projektu. Zgodnie z tym ujęciem mamy do dyspozycji pewne kryteria, które pozwalają rozstrzygnąć, czy dana struktura powstała przypadkowo, czy też jest efektem projektu. Teoretycy projektu podkreślają, że praktyka rozpoznawania projektu jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach nauki (np. w archeologii) i jeżeli odnosi ona tam sukcesy, to dlaczego nie podjąć próby naukowego wykrycia projektu w przyrodzie? Prezentacje prelegentów można pobrać tutaj: https://debata.enarche.pl/#prezentacje

Partnerzy:

Czasopismo „Filozoficzne Aspekty Genezy”

Webinarium: „Nieciągłości zapisu kopalnego jako problem dla darwinizmu”

Prelegenci: dr Günter Bechly

Opis wydarzenia:

Spotkanie z ekspertem

Dr Günter Bechly o zapisie kopalnym i darwinizmie

Zapraszamy na webinarium z udziałem biologa i paleontologa dr. Güntera Bechly, który wygłosi wykład zatytułowany „Nieciągłości zapisu kopalnego jako problem dla darwinizmu”, a następnie odpowie na pytania uczestników webinarium.

Wydarzenie odbędzie się online w dniu 28 kwietnia 2021 roku o godzinie 18.00 pod adresami:
https://youtu.be/rDwA0ucV8gI (wersja z tłumaczeniem na język polski),
https://youtu.be/-2Xsftzxxus (wersja w języku angielskim, bez tłumacza).

Aby wziąć udział w webinarium: posłuchać wykładu i za pośrednictwem czatu zadać pytania dr. Günterowi Bechly, należy w wyznaczonym dniu i godzinie dołączyć do spotkania, klikając w link do wydarzenia. Całe spotkanie jest bezpłatne, nie wymaga rejestracji.

Prelegent: Doktor Günter Bechly jest biologiem i paleontologiem specjalizującym się w świadectwach kopalnych. Studiował biologię na Uniwersytecie w Hohenheim, a następnie zoologię, parazytologię i paleontologię na Uniwersytecie w Tybindze. Obronił pracę dyplomową na temat morfologii ważek oraz doktorat z zakresu filogenezy ważek. Następnie pełnił funkcję kuratora w dziale paleontologii Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie. W 2009 roku zorganizował wystawę „Rzeka życia – 150 lat teorii ewolucji” na zamku Rosenstein (Stuttgart), którą odwiedziło ponad 90 000 gości i która stała się jednym z największych wydarzeń Roku Darwina 2009 w Niemczech. Koncepcja wystawy była jednym ze zwycięzców konkursu „Evolution Today” Fundacji Volkswagen Evolution w 2008 roku. W 2012 roku dr Bechly był członkiem międzynarodowego zespołu badawczego działającego w Polsce koło Sławna, gdzie wraz z dr. Adrianem Kinem odkryli skamieniałość nowego gatunku ważki (jest to pierwszy późnojurajski owad z rodziny Eumorbaeschnidae znaleziony w Polsce). Po śmierci Kina gatunek ten otrzymał nazwę Eumorbaeschna adriankini i w ten sposób oddano hołd polskiemu geologowi. Odkrycie zostało przedstawione na łamach czasopisma „Acta Palaeontologica Polonica” (2013, Vol. 58, No. 1, s. 121–124). Aktualnie przedmiotem badań dr. Güntera Bechly jest „problem braku czasu”. Naukowiec twierdzi, że dane empiryczne jednoznacznie wskazują, iż przedstawiany przez darwinistów scenariusz rozwoju życia na Ziemi jest bardzo mało prawdopodobny, ponieważ czas potrzebny do powstania, zachowania i rozprzestrzenienia się korzystnych mutacji daleko przekracza możliwości zapisu kopalnego. Doktor Bechly podkreśla, że darwinowski mechanizm jest matematycznie niemożliwy. Obecnie dr Bechly współpracuje z Biologic Institute w Redmond w Stanach Zjednoczonych, jest także członkiem Center for Science & Culture przy Discovery Institute w Seattle. Skupia się głównie na badaniu kopalnych świadectw przeciwko neodarwinizmowi oraz na celowych (teleologicznych) wyjaśnieniach rzeczywistości przyrodniczej. Jest również współzałożycielem i prezesem naukowego stowarzyszenia Zentrum für BioKomplexität & NaturTeleologie.

Webinarium: „Teoria inteligentnego projektu 2020: Granica ewolucji”

Prelegenci: dr Jonathan Wells, prof. Andrzej Myc, prof. Adam Cenian, dr Grzegorz Malec

Opis wydarzenia:

Teoria Inteligentnego Projektu 2020 – „Granica ewolucji” odbyło się 17 listopada 2020 roku.
Gościem specjalnym był Michael J. Behe, amerykański biochemik i autor koncepcji nieredukowalnej złożoności. Webinarium zostało zorganizowane przez Fundację En Arche przy okazji publikacji polskiego przekładu książki „Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu”. Behe podkreśla, że wraz z rozwojem biochemii i genetyki stało się jasne, iż różne formy życia i wiele struktur biologicznych nie mogły powstać drogą przypadkowych mutacji (czyli tak, jak utrzymuje się w ramach neodarwinizmu). Uczony argumentuje, że większość mutacji, które decydują o obecnym stanie przyrody ożywionej, nie miało charakteru losowego, jak przypuszczają darwiniści, ale było wynikiem inteligentnego projektu. Twierdzi on między innymi, że teoria ewolucji nie jest w stanie wyjaśnić pochodzenia względnie prostych struktur biologicznych, które wymagają niezależnego powstania więcej niż dwóch rodzajów białek. Zdaniem Behe’ego prawdopodobieństwo takiego wydarzenia jest zbyt małe na gruncie procesów przyrodniczych i dlatego wyjaśnienia przedstawiane przez biologów ewolucyjnych są mało wiarygodne. W czasie webinarium uczony odpowiedział na kilkanaście pytań zadanych przez widzów, w czasie których wyjaśnił między innymi, że teoria inteligentnego projektu nie jest rodzajem antyewolucjonizmu; że teoria ta nie wypowiada się na temat tożsamości projektanta struktur w przyrodzie; że w przyrodzie istnieje wiele struktur nieredukowalnie złożonych (sztampowym przykładem jest wić bakteryjna); że niechęć niektórych uczonych wobec teorii ID nie jest powodowana argumentami merytorycznymi, ale kwestiami pozanaukowymi. W czasie webinarium Behe poruszył wiele różnych kwestii, które zainteresują nie tylko osoby zainteresowane kwestią pochodzenia i rozwoju życia, ale wszystkich chcących zrozumieć otaczający nas świat.

Konferencja: „Teoria inteligentnego projektu 2020: Ikony ewolucji”

Prelegenci: prof. Michael Behe

Opis wydarzenia:

Konferencja zorganizowana z okazji publikacji polskiego przekładu książki „Ikony ewolucji. Nauka czy mit?”

Książka „Ikony ewolucji. Nauka czy mit?” stanowi błyskotliwą analizę dziesięciu najbardziej znanych świadectw, które w powszechnej opinii potwierdzają słuszność darwinizmu i są traktowane jako ikony ewolucji. Są to m.in.: darwinowskie drzewo życia sporządzone na podstawie odkrytych skamieniałości, homologia kończyn kręgowców, rysunki Ernsta Haeckla ukazujące podobieństwa między embrionami różnych form życia, skamieniałość archeopteryksa, a także znane zięby Darwina z wysp Galapagos.