• 3 października 2024

19 września zmarł profesor Jonathan Wells, amerykański biolog i autor książki Ikony ewolucji

19 września zmarł profesor Jonathan Wells, amerykański biolog i autor książki Ikony ewolucji

19 września zmarł profesor Jonathan Wells, amerykański biolog i autor książki Ikony ewolucji 1024 597 Fundacja En Arche

Z przykrością informujemy, że 19 września zmarł profesor Jonathan Wells, amerykański biolog i autor książki Ikony ewolucji.

Wells urodził się w 1942 roku w Nowym Yorku. Po odebraniu edukacji zasadniczej studiował geologię na Princeton University. Następnie studiował na University of California w Berkeley i Yale University. W tamtym okresie zainteresował się darwinizmem, co do którego był nastawiony sceptycznie (jego praca doktorska dotyczyła historycznych reakcji na teorię Darwina).

W 1988 roku ukazała się jego pierwsza książka poświęcona poglądom Charlesa Hodge’a. Hodge był jednym z pierwszych krytyków teorii ewolucji, który jeszcze za życia Darwina twierdził, że jego teoria ma charakter wyraźnie ateistyczny. Drugi doktorat Wells obronił w 1994 roku na University of California w Berkeley – tym razem z biologii molekularnej i komórkowej. Pracował również na California State University jako wykładowca embriologii, a także objął posadę kierownika laboratorium medycznego w Fairfield. W tamtym czasie był już zdeklarowanym krytykiem darwinizmu, czemu dał wyraz w publikowanych wówczas artykułach. Dołączył też do Centre for Science and Culture – ośrodka należącego do Discovery Institute.

W 2000 roku wydał swoją najważniejszą książkę, która powszechnie uważana jest za najbardziej trafną krytykę darwinowskiej teorii ewolucji. Praca została zatytułowana Ikony ewolucji. Nauka czy mit? Książka jest krytyczną analizą dziesięciu najczęściej podawanych przykładów świadectw empirycznych potwierdzających darwinizm (rozważania Wellsa dotyczyły między innymi skamieliny archeopteryksa, który uważany jest przez ewolucjonistów za brakujące ogniwo między dawnymi gadami a współczesnymi ptakami). Kolejna książka Wellsa The Politically Incorrect Guide to Darwinism and Intelligent Design [Niepoprawny politycznie przewodnik po darwinizmie i teorii inteligentnego projektu] ukazała się w 2006 roku. W pracy tej kontynuuje krytykę darwinizmu i przewiduje, że jest on skazana na wymarcie. W 2011 roku Wells opublikował kolejną pracę, tym razem poświęconą zagadnieniu funkcjonalności ludzkiego genomu – Mit śmieciowego DNA. Amerykański biolog krytykuje w niej rozpowszechniony w nauce pogląd, że większość ludzkiego genomu jest niefunkcjonalna (czyli nie pełni żadnej biochemicznej funkcji) i stanowi tzw. śmieciowy DNA. Ostatnia książka Wellsa z 2017 roku, zatytułowana – Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji, jest kontynuacją Ikon ewolucji. Wells twierdzi w niej, że uczeni nadal posługują się przykładami twierdzeń, których wykazał fałszywość ponad piętnaście lat wcześniej. Jego zdaniem nauka stała się przedsięwzięciem martwym, ponieważ świadectwa empiryczne nie mają już większego znaczenia, ale mimo to nadal funkcjonuje – jest ona zatem niczym zombi.

Zapraszamy do lektury książek Jonathana Wellsa

Ikony ewolucji. Nauka czy mit?  https://enarche.pl/product/ikony-ewolucji-nauka-czy-mit/

Mit śmieciowego DNA  https://enarche.pl/product/mit-smieciowego-dna/

Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji  https://enarche.pl/product/zombie-science/