Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji

24,60 29,34 

Wells na kartach książki zastanawia się, dlaczego zdyskredytowane przez niego świadectwa ewolucji nadal funkcjonują w akademickich podręcznikach biologii. Jednocześnie podkreśla, że twierdzenia w nauce powinny opierać się na danych empirycznych, bo tylko takie postępowanie prowadzi do jej rozwoju. Analizując darwinowską teorię ewolucji, amerykański biolog doszedł do wniosku, że koncepcja ta jest uśmierceniem empirycznego ideału nauki.

  • Wyczyść
SKU:

Jonathan Wells w książce „Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji”, będącej kontynuacją publikacji „Ikony ewolucji”, zastanawia się, dlaczego zdyskredytowane przez niego świadectwa ewolucji nadal funkcjonują w akademickich podręcznikach biologii. Autor na drodze swoich badań doszedł do wniosku, że omawiane ikony ewolucji są niezgodne z danymi empirycznymi, a także wskazał, że niektóre z nich zostały nawet celowo sfałszowane.

Według Wellsa twierdzenia w nauce powinny opierać się na danych empirycznych, bo tylko takie postępowanie prowadzi do jej rozwoju. Analizując darwinowską teorię ewolucji, amerykański biolog stwierdza, że koncepcja ta jest uśmierceniem empirycznego ideału nauki. Wells porównuje teorię Darwina do zombie, czyli istot umarłych, które nadal funkcjonują. Według uczonego podobny proces zachodzi w całej nauce, bo teoria Darwina dotyczy nie tylko biologii, ale wpływa również na inne dziedziny nauki, a także kultury, jak religia i edukacja. Nauka coraz bardziej staje się przedsięwzięciem „umarłym”, ponieważ świadectwa empiryczne nie odgrywają już większego znaczenia, a nadrzędną rolę przejmuje niekwestionowany obowiązujący dogmat.

Amerykański biolog argumentuje, że jedynym sposobem rzeczywistego ożywienia nauki jest zerwanie z filozoficzną tradycją materializmu i dopuszczenie do nauki wyjaśnień alternatywnych – teorii inteligentnego projektu.

Tytuł: Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji
Autor: Jonathan Wells
Tłumacz:
Rok wydania:
Liczba stron:
Małgorzata Guzowska
2020
272
Oprawa: Twarda, Miękka
Format: 160x230
ISBN: 978-83-66233-16-4 (oprawa twarda)
978-83-66233-15-7 (oprawa miekka)

Podziękowania
Rozdział 1. Kto wypuścił zombie?
Rozdział 2. Drzewo życia
Rozdział 3. Przeżyją najlepiej sfałszowani
Rozdział 4. DNA – sekret życia
Rozdział 5. Kroczące wieloryby
Rozdział 6. Ludzki wyrostek robaczkowy i inne tak zwane śmieci
Rozdział 7. Ludzkie oko
Rozdział 8. Antybiotykooporność i rak
Rozdział 9.
Apokalipsa zombie

Dodatek
Bibliografia
Indeks osobowy
Indeks rzeczowy

Seria Inteligentny Projekt to pierwsza tak ambitna i bogata propozycja na polskim rynku wydawniczym, w ramach której ukazują się książki dotyczące teorii inteligentnego projektu – Intelligent Design (ID).

Autorzy zastanawiają się: czy różnorodność życia na Ziemi może być wyjaśniona wyłącznie przez procesy czysto przyrodnicze? Czy złożone struktury biologiczne mogły powstać drogą przypadku i konieczności, bez udziału inteligencji? Czy Ziemia jest tylko jedną z wielu niczym niewyróżniających się planet?

Teoria inteligentnego projektu jest ogólną teorią rozpoznawania projektu i ma szerokie zastosowanie w takich dziedzinach nauki, jak kryminalistyka, historia, kryptografia, astronomia i inżynieria. Seria Inteligentny Projekt pokazuje, że koncepcja ID powinna być stosowana również w zagadnieniach pochodzenia i rozwoju różnych form życia, a także w próbie zrozumienia nas samych.

Jonathan Wells – amerykański biolog, autor książki „Ikony ewolucji. Nauka czy mit?”, urodził się w 1942 roku w Nowym Jorku. W 1994 roku obronił doktorat z biologii molekularnej i komórkowej na University of California w Berkeley, gdzie następnie odbył staż. Pracował również na California State University jako wykładowca embriologii i jako kierownik laboratorium medycznego w Fairfield.

W 1988 roku ukazała się jego książka poświęcona poglądom Charlesa Hodge’a, jednego z pierwszych krytyków teorii ewolucji. W 2000 roku Wells wydał swoją najważniejszą książkę „Ikony ewolucji. Nauka czy mit?” będącą krytyczną analizą dziesięciu najczęściej podawanych przykładów świadectw empirycznych potwierdzających darwinizm.

Kolejne książki Wellsa to: „The Politically Incorrect Guide to Darwinism and Intelligent Design” [Niepoprawny politycznie przewodnik po darwinizmie i teorii inteligentnego projektu], „Mit śmieciowego DNA” oraz „Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji”. Autor kontynuuje w nich krytykę teorii ewolucji oraz bierze pod lupę inne naukowe twierdzenia – między innymi dotyczące DNA.

„Wraz z przybliżaniem się końca obecnego stulecia i tysiąclecia dawno zapomniane pytania wygrzebują się na powierzchnię i zaczynają kołatać do bram życia intelektualnego. Przykładem może być biologiczna złożoność i sposób jej wyjaśnienia. Nasza wiedza jest niewiele większa od tej, którą Darwin dysponował w 1859 roku, choć nie oznacza to, że niczego nie wiemy. Książka Dembskiego nie będzie ostatnim słowem w dziedzinie wnioskowania o istnieniu projektu, ale z pewnością należy do pierwszych. Ci, którzy akceptują punkt widzenia autora, będą ją czytać z przyjemnością, a pozostali zlekceważą ją na własną zgubę”.
David Berlinski, The Tour of the Calculus [Dzieje rachunku różniczkowego]

„Prowokująca do myślenia, przyjemna w odbiorze, pełna ciekawych przykładów”.
Sam Northshield, The American Mathematical Monthly

Wybierz format

,