• 28 grudnia 2020

Michael J. Behe – pytania i odpowiedzi

Michael J. Behe – pytania i odpowiedzi

Michael J. Behe – pytania i odpowiedzi 1024 561 Fundacja En Arche

W lipcu na fanpage’u Fundacji En Arche zamieszczono post, pod którym każda osoba chętna i ciekawa świata nauki mogła zadawać pytania Michaelowi J. Behe’emu[1] – wybitnemu uczonemu, autorowi koncepcji nieredukowalnej złożoności[2], który specjalizuje się w biochemii i biologii molekularnej. Przed webinarium pojawiły się filmy z odpowiedziami na te pytania na stronie poświęconej listopadowemu wydarzeniu. W pierwszej części uczony odpowiadał m.in. na pytania o cel nauki, możliwości falsyfikacji teorii ID czy kryteria detekcji projektu. W drugiej części Behe udzielił odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące samoorganizacji materii w kontekście zasad termodynamiki czy zastosowania teorii ID w badaniach nad COVID-19. Aby dać możliwość jeszcze lepszego zgłębiania wiedzy naukowej, Fundacja En Arche poszła o krok dalej.

Kilka tygodni temu odbyło się webinarium z udziałem Michaela J. Behe’ego pod nazwą „Teoria Inteligentnego Projektu 2020”. Jego głównym celem była premiera wydania polskiego przekładu drugiej książki uczonego pod tytułem Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu[3]. Książkę można kupić w księgarni Fundacji: https://enarche.pl/produkt/granica-ewolucji/, a całość webinarium można obejrzeć na stronie „W poszukiwaniu projektu”: https://wp-projektu.pl/videos/webinaria/.

W czasie webinarium Behe poruszył wiele zagadnień oraz kwestii dotyczących pochodzenia i rozwoju życia. Te tematy z pewnością zainteresują osoby ciekawe świata i nauki, ale także te, które chcą zrozumieć otaczający je świat[4]. Następnie odpowiadał na pytania zadane przez uczestników webinarium za pośrednictwem czatu. Uczestnicy poruszyli wiele kwestii, m.in.: koncepcja egzaptacji, sprawa Kitzmiller vs Dover, ewolucja wici bakteryjnej, nieredukowalna złożoność, zgodność teorii inteligentnego projektu z teorią ewolucji i zasadą naturalizmu metodologicznego oraz inne zagadnienia związane z naukowością teorii ID. Poruszono również aspekty filozoficzne teorii ID, jej konotacje z teologią naturalną, a także zastosowania tej teorii w naukach przyrodniczych.

Webinarium było transmitowane za pośrednictwem strony Fundacji En Arche na Facebooku, na kanale YouTube Fundacji oraz na stronie specjalnie poświęconej wydarzeniu. Zaproszenie na wydarzenie pojawiło się w wielu mediach społecznościowych, a także na Blogu Fundacji[5]. Całe wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba pytań, a ich zróżnicowanie pokazuje, jak różnorodne zainteresowania naukowe panowały wśród uczestników. Uczony odpowiedział na 15 pytań ‒ pozostałe pytania nie zostały jednak zignorowane. Behe udzielił na nie odpowiedzi w późniejszym czasie. Artykuł z dodatkowymi pytaniami i odpowiedziami z webinarium ukazał się na stronie „W poszukiwaniu projektu”[6].

O kolejnych możliwościach zadawania pytań wybitnym naukowcom będziemy informować już niebawem. Zachęcamy również do poszukiwań odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania w dziale FAQ na fanpage’u Fundacji. Znajdują się tam nagrania z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, m.in. o naukowość teorii ID, zastosowania i ograniczenia tej teorii, jej teistyczne konotacje, przeciwstawienia jej do teorii ewolucji czy o rozwoju nauki i jej kanonach.

Osoby zainteresowane światem nauki zapraszamy do słuchania podcastów „EN jak… nauka”. Są to wartościowe nagrania z udziałem wybitnych polskich naukowców, prezentujących różne dziedziny i dyscypliny. Podcasty dostępne są na platformie Soundcloud oraz na stronie „W poszukiwaniu projektu”.

Zapraszamy do śledzenia Facebooka Fundacji, aby być na bieżąco z informacjami o kolejnych wydarzeniach.

 

Literatura

  1. Behe M.J., Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu, tłum. D. Sagan, „Biblioteka Filozoficznych Aspektów Genezy”, t. 4, Warszawa 2008, s. 54.
  2. Michael J. Behe odpowiada na dodatkowe pytania z Webinarium, „W poszukiwaniu projektu” 2020 [dostęp 06 XII 2020].
  3. Polskie wydanie Granicy ewolucji Michaela J. Behe’ego już dostępne!, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].
  4. Webinarium „Teoria Inteligentnego Projektu 2020”, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].
  5. Webinarium z Michaelem J. Behe, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].
  6. Zadaj pytanie Michaelowi Behe’emu, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

 

[1] Por. Zadaj pytanie Michaelowi Behe’emu, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

[2] Por. M.J. Behe, Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu, tłum. D. Sagan, „Biblioteka Filozoficznych Aspektów Genezy”, t. 4, Warszawa 2008, s. 54.

[3] Por. Polskie wydanie Granicy ewolucji Michaela J. Behe’ego już dostępne!, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

[4] Por. Webinarium „Teoria Inteligentnego Projektu 2020”, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

[5] Por. Webinarium z Michaelem J. Behe, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

[6] Por. Michael J. Behe odpowiada na dodatkowe pytania z Webinarium, „W poszukiwaniu projektu” 2020 [dostęp 06 XII 2020].

Kadr z filmu Bugs with Gears (Secrets of the Cell with Michael Behe, Ep. 3)