• 30 listopada 2020

Webinarium „Teoria Inteligentnego Projektu 2020”

Webinarium „Teoria Inteligentnego Projektu 2020”

Webinarium „Teoria Inteligentnego Projektu 2020” 1024 683 Fundacja En Arche

We wtorek, 17.11.2020 roku, odbyło się webinarium pod nazwą Teoria Inteligentnego Projektu 2020: Granica ewolucji. Wydarzenie poświęcono promocji polskiego wydania przekładu książki Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu, która ukazała się w ramach cyklu wydawniczego „Seria Inteligentny Projekt”. Tematem tej pracy jest próba ustalenia zakresu działania darwinowskiego mechanizmu ewolucji. Autor nie tylko przedstawia zarzuty wobec neodarwinizmu, a także prezentuje dane empiryczne dotyczące nieredukowalnej złożoności struktur biologicznych[1].

Głównym gościem wydarzenia był amerykański uczony Michael J. Behe – biochemik, biolog molekularny i autor koncepcji nieredukowalnej złożoności[2]. Naukowiec zaczął od prelekcji dotyczącej książki Granica ewolucji oraz innych swoich prac. Wyjawił swoje plany dotyczące kolejnej publikacji, która niebawem ma się ukazać na amerykańskim rynku wydawniczym. W czasie wystąpienia uczony podkreślał, że wraz z rozwojem biologii stało się niemal oczywiste, że wiele struktur i różnorodne formy życia nie mogły powstać na drodze przypadkowych mutacji postulowanych przez neodarwinizm. Behe zaznaczał, że wiele mutacji nie miało charakteru losowego, ale noszą znamiona inteligentnego projektu. Ponadto wyraził swoje wątpliwości dotyczące darwinowskiego modelu ewolucji biologicznej.

W dalszej części webinarium Behe odpowiadał na liczne pytania uczestników, zadawane w trakcie prelekcji za pośrednictwem czatu. Wyjaśnił, że teoria inteligentnego projektu nie jest wyrazem antyewolucjonizmu czy teizmu. Odniósł także do zarzutu pseudonaukowości tej koncepcji, pokazując, że niechęć naukowców wobec niej nie jest warunkowana argumentami merytorycznymi, ale uprzedzeniami pozanaukowymi. Wspomniał, że ta teoria nie zajmuje się tożsamością projektanta struktur w przyrodzie, a jedynie detekcją projektu.

Uczony poruszył wiele zagadnień, które zainteresowałyby nie tylko osoby ciekawe świata i nauki oraz kwestii pochodzenia i rozwoju życia, ale także te, które chcą zrozumieć otaczający je świat. Pod koniec webinarium uczestnicy mieli wyjątkową możliwość zakupienia książki z podpisem autora.

Webinarium było transmitowane za pośrednictwem fanpage’a Fundacji na facebooku, na kanale youtube Fundacji oraz na stronie specjalnie poświęconej wydarzeniu. Zaproszenie na wydarzenie obecne było w wielu mediach społecznościowych, a także na Blogu Fundacji[3]. Warto podkreślić, że webinarium cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba pytań, z których nie wszystkie mogły zostać zadane w czasie trwania wystąpienia. W webinarium wzięli udział zarówno zwolennicy, jak i osoby nastawione krytycznie wobec teorii inteligentnego projektu.

Retransmisja z wydarzenia dostępna jest na platformie youtube, zaś książkę, o której opowiadał uczony, można kupić w księgarni Fundacji: https://enarche.pl/produkt/granica-ewolucji/

Wszystkim uczestnikom webinarium bardzo dziękujemy za obecność, wartościowe pytania oraz wspólnie spędzony czas, a także zapraszamy na kolejne wydarzenia, które już niebawem!

Zapraszamy do śledzenia facebooka Fundacji.

 

Literatura

  1. Bagrowski B., Książka „Granica ewolucji” Michaela J. Behe’ego – czyli o uproszczeniach w teorii Darwina, „W poszukiwaniu projektu” 2020 [dostęp 23 XI 2020].
  2. Behe M.J., Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu, tłum. D. Sagan, „Biblioteka Filozoficznych Aspektów Genezy”, t. 4, Warszawa 2008.
  3. Polskie wydanie Granicy ewolucji Michaela J. Behe’ego już dostępne!, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 23 XI 2020].
  4. Webinarium z Michaelem J. Behe, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 23 XI 2020].

[1] Por. Polskie wydanie Granicy ewolucji Michaela J. Behe’ego już dostępne!, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 23 XI 2020]; B. Bagrowski, Książka „Granica ewolucji” Michaela J. Behe’ego – czyli o uproszczeniach w teorii Darwina, „W poszukiwaniu projektu” 2020 [dostęp 23 XI 2020].

[2] Por. M.J. Behe, Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu, tłum. D. Sagan, „Biblioteka Filozoficznych Aspektów Genezy”, t. 4, Warszawa 2008, s. 54.

[3] Por. Webinarium z Michaelem J. Behe, „Blog Fundacji En Arche” 2020 [dostęp 23 XI 2020].

Obraz photosforyou z Pixabay